Vitamín C

Titulní stránka / Pomocníci / Vitamín C

CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O VITAMÍNU C…

Vitamín C je snad nejznámější ze všech vitamínů. Čím to je? Možná tím, že jde o mimořádně silný antioxidant s širokým rozsahem. Možná tím, že je všestranným ochráncem buněčných struktur. Přímo na buněčné úrovni bojuje proti volným radikálům, aby zabraňoval degenerativním procesům, stárnutí, ale i vzniku mnoha typů onemocnění.

Vitamín C je doslova všelékem, asi proto nemohl zůstat bez povšimnutí – u odborníků i neodborníků, kteří se prostě jen zajímají o své zdraví. Zde je výčet hlavních léčivých účinků vitamínu C, rozhodně však není konečný.

Acerola 600x576

 - Vitamín C má antioxidační účinky.

 - Posiluje imunitu. Pyšní se protizánětlivými vlastnostmi.

 - Stimuluje tvorbu krvinek.

 - Pomáhá bojovat s infekcemi, ale má také regenerační vlastnosti.

 - Povzbuzuje organismus při únavě a vyčerpání.

 - Podporuje hojení.

 - Vitamín C aktivuje buněčný metabolismus.

 - Je důležitý pro správný stav kostí, chrupavek, zubů nebo sliznic.

KOUPIT V ESHOPU


VITAMÍN C: OTÁZKY BEZ ODPOVĚDÍ

Od roku 1928, kdy byl vitamín C poprvé izolován, se stal předmětem celé řady chemických pokusů, lékařských výzkumů a odborných studií. Přesto i v současnosti v sobě skrývá mnoho nezodpovězených otázek.

  • Proč většina zvířat dokáže vitamín C syntetizovat uvnitř vlastního těla, zatímco člověk to nedokáže?
  • Jak je možné se (syntetickým) vitamínem C předávkovat, když jde o vitamín rozpustný ve vodě, který se v těle neukládá a jeho nadbytek je z těla vylučován prostřednictvím moči?
  • Jaká je optimální denní dávka vitamínu C?

To jsou jen některé z otázek čekajících na své odborné odpovědi. Nejasností, polopravd a mýtů je kolem vitamínu C celá řada.

Přestože Směrnice pro doporučené dávky, platná v celé EU, doporučuje denní příjem vitamínu C ve výši 60 mg, mnoho lékařů i výživových specialistů tuto dávku zpochybňuje. Považuje ji za nedostatečnou, zvláště v období fyzické či psychické zátěže organismu.


Klíčem k rozřešení nastolených otázek a prezentovaných nejasností
není denní dávka nebo množství přijatého vitamínu C, ale jeho podoba.

 

SYNTETICKÝ A PŘÍRODNÍ VITAMÍN C

„Mnoho lidí se mylně domnívá, že syntetické vitamíny, které přijímají v doplňcích stravy, jsou zdravé. 

Doplňky stravy jsou opravdu jen doplňky, nikoliv alternativou. Proto je i nejlepším způsobem, jak tělu dodat vitamín C, zdravá strava. Léčivé účinky jsou skutečně prokázány pouze u přírodní formy vitamínu C. Ten se totiž ve své přirozené podobě, tedy ve zdravé stravě, nikdy nevyskytuje osamocený. Vždy ho provází další bioaktivní látky, stovky až tisíce dalších fytochemických složek. Dosud nebyly všechny odhaleny a už vůbec ne jejich funkce a působení.

Zdá se, že vitamín C přináší pozitivní účinky pouze v doprovodu dalších, často neznámých mikroelementů. Jisté je, že tyto mikroelementy v přírodní formě vitamínu C nechybí. Podílejí se také na jeho vyšší vstřebatelnosti.

Již nyní se hovoří o synergickém efektu vitamínu C s některými bioflavonoidy (označují se někdy jako vitamín C2). Vitamín C také příznivě reaguje s vitamínem E, kdy dochází k vzájemnému posílení účinků. V neposlední řadě má lepší výsledky v kombinaci s kyselinou listovou a dalšími vitamíny B-komplexu, také vápníkem a hořčíkem.

To vše hovoří ve prospěch přírodního vitamínu C a jeho syntetickou podobu nechává napospas chemickým laboratořím. Navíc také platí, že pokud vitamín C přijímáme prostřednictvím zdravé stravy, nedá se jím předávkovat.

 

Napište nám

Vyplňte prosím všechny povinné položky označené hvězdičkou. Ozveme se vám hned, jak to bude možné.
captcha
Nahrát znovu

Používáme cookies na naší webové stránce, abychom přizpůsobili naše webové stránky vaším zájmům a preferencím.